Startsida  |  2013-06-19
Bin och biodling Biodling där du bor Om SBR Forum Bibutiken Medlemsservice Bitidningen Utbildning Aktuellt Länkar
Distrikt    »Örebro
Startsida
Funktionärer
Biodlarföreningar
Avel
Honungsdepåer
Bitillsynen
Viltskador
Styrelse
Årsmötet 2013-02-10

 

Örebro biodlardistrikt

Örebro biodlardistrikt består av 9 föreningar med 286 biodlare jämt fördelat över länet.

Biodling i vårt län pågår under hela sommarhalvåret beroende på att vårt landskap både innehåller jordbruksarealer och skogsbruk, därav kan man se bikupor placerade i skog och på fält för att bina skall ha närhet till nektarn. Ett antal av våra biodlare i länet har biodling som näring och har därför > 100 samhällen.

Biodlaren i gemen har 3 -8 kupor ofta placerade i närheten av sin bostad där han kan iakta och beskatta sina bin på pollen och honung.

Du som vill bli biodlare kontakta närmaste biodlarförening. Kontaktpersoner hittar du under fliken Biodlarföreningar. Studieförbundet vuxenskolan är den organisation som hjälper till med utbildning.

 

 

Invintrade samhällen     2010 1061 st             avläggare 

                                 2011 1385 st                  431 st 

                                 2012 1584 st                  398 st

 

 

Din Trädgård 19-21 april, Conventum Arena, Örebro

anmälan för deltagande gör du till styrelsen

SBR;s stämma i Örebro med start den 12 april, förhandlingar 13-14 april.

 

 

 

 

 

Sidan ändrade den 2013-04-08