Styrelse

Förbundsstyrelsen väljs av riksförbundsmötet och är högsta beslutande organ inom Biodlarna mellan riksförbundsmötena. Styrelsen som består av 9 ledamöter (inklusive ordförande) utser kommittéer, arbetsgrupper, råd och ansvariga personer för att planera/genomföra verksamheter inom olika områden. Förbundsstyrelsen har normalt cirka 10-13 möten per år, varav cirka 6-7 stycken är via telefon. Datumen för styrelsens möten hittas i Kalendern.

Monica Selling

Monica Selling, ordförande
073-845 85 15
monica.selling@biodlarna.se

Kontaktdistrikt: N:a Älvsborg, Göteborg och Bohuslän, Jämtland

 

 

Ingmar Wahlström

Ingmar Wahlström, vice ordförande
0709-92 93 30
ingmar.wahlstrom@biodlarna.se

Kontaktdistrikt: Södra Kalmar, Norra Kalmar, Blekinge

 

Ann Elgemark, ledamot
0706-01 88 70
ann.elgemark@biodlarna.se

Kontaktdistrikt: Örebro, Värmland, Dalarna, Skaraborg

 

Vivianne Boman, ledamot
073-215 17 01
vivianne.boman@biodlarna.se

Kontaktdistrikt: Stockholm, Gävleborg, Gotland

 

Leo De Geer, ledamot
070-591 59 87
leo.degeer@biodlarna.se

Kontaktdistrikt: Uppsala, Västmanland, Sjuhärad och Sörmland

 

Ledamot, Björn Dahlbäck

Björn Dahlbäck, ledamot
0760- 35 66 46
bjorn.dahlback@biodlarna.se

Kontaktdistrikt: Jönköping, Kronoberg, Östergötland

 

Nils Reppen, ledamot
0721-87 69 63
nils.reppen@biodlarna.se

Kontaktdistrikt: Halland, Skåne

 

Therese Ekebratt, ledamot
0708-28 03 59
therese.ekebratt@biodlarna.se

Kontaktdistrikt: Norrbotten, Västernorrland, Västerbotten,

 

Jonas Eriksson, förbundschef, adjungerad

Jonas Eriksson, förbundschef, adjungerad
0142 – 48 20 01
jonas.eriksson@biodlarna.se